İslam Kerimovun ilginç hayatı

Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov beyin kanamasından öldü. 2 kızı ve bir oğlu olan Kerimov'un yerine taht varisi kim olacak? Dünyanın gözü İslam Kerimov'un yerine oturacak isme döndü. İslam Kerimov varisi olarak yetiştirdiği kızı Gülnare Kerimov'u 'çıplak fotoğrafları' ortaya çıkınca afaroz etmişti.

ADINI ANMADIĞI OĞLU 78 yaşında ölen İslam Kerimov iki evlilik yaptı. Bu evliliğin ilkinden Rustam isminde bir oğlu oldu. İslam Kerimov oğlunu pek yakınlarında tutmadı. Özbekistan medyasında da oğlu yerine gözler hep iki kızında oldu. Kerimov'un kızları ikinci evliliğini yaptığı Tatyana Kerimov'dan dünyaya geldi.

GÜLNARE KERİMOV VARİSİYDİ... İslam Kerimov'un büyük kızı Gülnare Kerimov 44 yaşında. Bir dönem Özbekistan'ın en zengin kadını olan Gülnare Kerimov ülkenin İslam Kerimov'dan sonraki lideri olmak için hazırlandı. Gülnare Kerimov'un bu yoldaki tek rakibi düzgün bir aile hayatına sahip olan kızkardeşiydi. Ancak hiçbir şey Gülnare için planladığı gibi gitmedi.

OLA KERİMOV TİLLYAEVA Gülnare Kerimov'un başına gelenleri aktarmadan önce küçük kız kardeşini tanıtalım sizlere. İslam Kerimov'un küçük kızı Lola 38 yaşında ve evli. Timur Tillyaeva ile olan evliliğinden 3 çocuk sahibi olan Lola Kerimov, Özbekistan basınında anneliği ve yardımseverliği ile öne çıkan bir isim.

"ABLAMLA KONUŞMUYORUZ" Lola Kerimov ile ablası Gülnare Kerimov arasında babaları hayattayken başlamış müthiş bir yarış ve sürtüşme vardı. Lola Kerimov ablası ile 15 yıldır konuşmadıklarını açıklamıştı.

İslam Kerimov'un yerine aday olarak yetiştirdiği isim Gülnare Kerimov'du. Ancak Gülnare Kerimov için herşey 2013 yılında Özbekistan Gizli Servis Şefi Rüstem İnoyatov bir dosyayla babasına gidince değişti.

O gizli dosyada 44 yaşındaki Gülnare Kerimov'un çıplak fotoğrafları ve yolsuzluk yaptığına dair deliller bulunuyordu. Fotoğrafları görünce çileden çıkan İslam Kerimov kül tablası fırlatıp ortalığı ayağa kaldırmıştı. Kızını tokatlayan İslam Kerimov ardından ona cehennem azabı yaşattığı süreci başlattı.

BABASI EV HAPSİNE ALDIRDI Gülnare Kerimov'a karşı babasının tavrı çok sert oldu. Kızını 'rejimi hedef almaktan' ve yolsuzluktan dolayı ev hapsine aldırdı. 2013 yılında Gülnare'nin dünya medyasına düşen fotoğraflarında bu kez esaret vardı.

GÜLNARE KERİMOV'UN TEPETAKLAK OLUŞU Dünyanın en zengin ve güçlü kadınları arasında gösterilen Gülnare Kerimov artık esir hayatı yaşıyordu. Harvard mezunu olan Gülnare ile birlikte çocukları da hapsedildi.

KÖPEKLERDEN BETER HALDEYİZ Gülnare Kerimov "Kızım ve ben köpeklerden beter muamele görüyoruz." sözleri ile dünya medyasına haber oldu. Hapis tutulduğu evden çıkmak istediğinde objektiflere yansıyan görüntüsü de sosyetik halinden eser kalmadığını gösteriyordu.

MAL VARLIKLARINA EL KONULDU Gülnare Kerimov'un zirveden düşüşü çok kötü olmuştu. Babası onu ev hapsine aldırdıktan sonra tüm arkadaşlarını da hapse attırdı. Dünya genelinde ise önce ABD, Gülnare'nin mal varlıklarını aldı, Temmuz 2016'da da Hollanda 135 milyon dolarına el koydu.