90 milyar lira borcun 9.4 milyarı yapılandı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bazı alacakların yapılandırılmasına ilişkin kanun kapsamında 1 milyon 711 bin mükellefin yeniden yapılandırma, 125 bin mükellefin de matrah artırımı ve kayıtların düzeltilmesi için başvuruda bulunduğunu belirterek, “Bugün itibarıyla yaklaşık 9.4 milyar lira ödenmemiş vergi borcunu yapılandırmış durumdayız. Yine matrah ve vergi artırımı kayıt düzeltmelerinden de 1.5 milyar liralık tahakkuku yapmış olduk. Uygulamalar devam ediyor, 31 Ekim son başvuru tarihi” dedi.

2016-10-02 1658 Okunma

 Düzenleme kapsamında 90 milyar liralık gelir beklendiği daha önce açıklanmıştı. 

İnceleme süresi 3 yıla düşecek

Bakan Ağbal, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’nin (TÜRMOB) yeni hizmet ve eğitim binasının açılışında, 5 yıllık vergi inceleme süresinin uzun olduğunu belirten Ağbal, Türkiye’nin bu süreyi kısaltması gerektiğini dile getirdi. 

 
 Ağbal, “Özellikle ödeme güçlüğü içinde olduğu için vergi borçlarını ödeyemeyen iyi niyetli mükelleflerin bu zor günlerinde onlara kolaylık getirecek bir çalışmayı yapıyoruz. Vergi inceleme süresini yasal düzenlemeyle 3 yıla düşüreceğiz” diye konuştu.

Yorumlar