Tuvalet eğitimine ne zaman başlanır?

Tuvalet eğitimi her annenin bebeği ilk doğduğu andan itibaren iple çektiği ve sabırsızlandığı bir konudur. Doğru zaman için sabretmek şart!

31 Aralık 2015 Perşembe 19:07 1516 Okunma

 Anneler tuvalet eğitiminde sözü ve kontrolü biraz çocuklarına bırakmak zorundalar. Çünkü çocuğun buna hem bedenen hem de fizyolojik olarak hazır olması gerekmektedir. Tuvalet eğitimine başlama durumu her çocukta farklılık gösterebilir. Bir çocuk 2 yaşındayken başlarken bir diğeri 2,5 ve bazı zamanlarda 3 yaşını dahi bekleyebilir. Anneler çocuklarını bu zaman zarfında çok iyi gözlemlemeli ve ona bu durum için fırsat ve zaman tanımalıdırlar.

tuvalet-egitimi 5

Tuvalet eğitimi için doğru zamanın olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Çocuğunuzun altını açtığınızda bezinin 1-2 saatten daha uzun süreyle kuru kaldığını görüyorsanız,
Bezden rahatsız olduğunu ve onu çıkartmak istediğini ifade etmeye başlaması,
Altı kirlendiğinde rahatsız olduğunu dile getiriyorsa,
Tuvaleti geldiğinde çömeliyor ve sıkılmadan oturabiliyorsa tuvalet eğitimine başlamak için çocuğunuzun yeterli kas kontrolünü kazandığını düşünebilirsiniz.
Tuvalet Eğitiminde Annenin Dikkat Etmesi Gerekenler:
Tuvalet eğitimine başladığınız ilk günlerde alıştırma külotlarından giydirebilirsiniz. Böylelikle hem bez kullanmamış olursunuz hem de bir aksilik olduğunda özellikle de dışarı çıkarken önlemiş olursunuz.

BEBEKLER BU TARİLERE BAYILIYOR!

tuvalet-egitimi 6

Bu konuda çocuğa örnek olmak adına tuvalete giderken “benim çişim geldi ben tuvalete gidiyorum”, diyebilirsiniz.
Çocuğunuza kolay giyinip çıkarılabilen giysiler giydirmelisiniz. 
Çocuğunuzun kaslarını sizlerinki gibi düşünmeyin. Tuvalete oturur oturmaz çişini veya kakasını yapamayabilir. Bunun için ona zaman tanıyın. Bir oyuncak verebilir veya ona bir kitaptan bu süre içinde kısa bir hikaye okuyabilirsiniz.
Çocuklar genellikle kaka yaptıktan sonra onu görmek isterler. Ve kendilerine ait bir parça olduğunu düşünüp duruma daha farklı yaklaşabilirler. Bu anlarda soğukkanlı olmalı çocuğa pis o, elleme, kötü kokuyor gibi değil de daha yumuşak bir şekilde ona dokunulmaması gerektiğini ve bu durumun normal olduğunu anlatılmalıdır.

Yorumlar