Bakan Işık açıkladı: Füzeleri havada yakalayıp yok edecek

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık Kilis'e düşen katyuşa mermileri ile ilgili bir soru üzerine "yerli füze savunma sistemi" ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Bakan Işık, füzeleri havada yakalayıp yok edecek yerli ve milli bir savunma sistemi üzerindeki çalışmaların bitme aşamasında olduğunu açıkladı

2016-10-02 1715 Okunma

 Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Katyuşa füzelerini  etkisiz hale getirecek bir çalışmanın yaklaşık 1,5 yıldır yapıldığını belirterek,  "Laboratuvar ortamında başarıyı sağladık. Şimdi saha testlerine hızlı bir şekilde  başlayacağız." dedi.

 

Bakan Işık, CNN Türk'te katıldığı canlı yayında Hakan Çelik'in  sorularını yanıtladı.

Bedelli askerlik konusuna ilişkin Işık, "Şu anda bedelli askerlikle  ilgili bir çalışmamız yok. Hele hele terörle çok yoğun mücadele edildiği, sınır  ötesinde harekatın yapıldığı bir dönemde bedelli askerliği gündeme getirmeyi  doğru bulmuyoruz. O noktada hükümetimizin bir çalışması yok." diye konuştu.

Sosyal medyada bu konun gündeme geldiğini ifade eden Işık, sosyal  medyada insanların dile getirdikleri görüşleri dikkate almanın gerektiğini ancak  karar almada etkili mekanizmanın sadece bu olmadığını anlattı.

 

 

Işık, "Türk askeri Rakka'ya girecek mi? Eğer bu söz konusu olacaksa  hangi şartlar altına olacak. ABD burada Türkiye'ye nasıl bir destek verebilir?"  sorusu üzerine, bu konuların görüşüldüğünü kaydetti.

Türkiye'nin ön şartının Rakka operasyonunun PYD, PKK ve YPG unsurları  olmadan yapılması olduğunu vurgulayan Işık, şöyle devam etti:

"O bölge insanının dışında bölgeye aktörler sevk ederseniz yarın  DAEŞ'i oradan temizlerseniz dahi, daha büyük bir problemin fitilini ateşlemiş  olursunuz. Çünkü o bölgede bir demografik bir yapı var. O demografik yapıyı  değiştirmeye çalışan her hareket, bölgede çok daha büyük gerilimlere, çok daha  büyük problemlere sebep olur. Dolayısıyla bizim Amerika'ya söylediğimiz şu. Bunu  biz Amerikan Savunma Bakanıyla Londra'da da görüştük. Hem Musul, hem Rakka... Bu  iki operasyonu yaparken kesinlikle PYD'ye, YPG'ye mahkum değilsiniz. Burada yerel  unsurları, yerel güçleri kullanın. Türkiye olarak biz de koalisyon çerçevesinde  destek verelim. Bu destek piyadelerimizi göndermek olarak değil. Bizim  yapacağımız farklı destekler olur. O desteği verelim ama asıl yerel unsurlarla bu  harekatı yapın. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ortada yok, bunlarla hareket yapamayız  diyorlardı. Türkiye Fırat Kalkanı Harekatında gösterdi ki Özgür Suriye Ordusu'na  destek verildiğinde onlar hızlı bir şekilde toparlanabilir ve bu harekatı  yapabiliyorlar."

Fikri Işık, istenirse ÖSO'nun kapasitesinin artırılabileceğini  aktararak, YPG'nin dışındaki bölgesel unsurların bu harekatı yapabileceğini, bunu  ABD'nin maalesef yakın zamana kadar çok görmek istemediğini dile getirdi.

PYD'nin Suriye'nin geleceğinde önemli bir aktör olarak masaya  oturmasının kabul edilemeyeceğini belirten Işık, "Biz Türkiye olarak buna  karşıyız. PYD, PKK'nın uzantısıdır. PYD ve PKK'nın örgüt liderleri aynıdır, örgüt  ve terörist havuzu da aynıdır. Dolayısıyla siz bir terörist örgütle iş birliği  yapıyorsunuz. Bu hiçbir şekilde kabul edilemez diye ifade ediyorduk." dedi.

"TÜRK PİYADESİNİN RAKKA'YA GİRİŞİ EN SON SEÇENEK"

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türk piyadesinin Rakka'ya girişinin  Türkiye için en son seçenek olabileceğini, yerel unsurların kendi topraklarını  savunması, DAEŞ'i temizlemesinin Suriye'nin toprak bütünlüğü ve geleceği  açısından önemli olduğunu kaydetti.

Fırat Kalkanı Harekatında piyadenin yer almadığını anımsatan Işık,  Türkiye'nin teknik destek verdiğini, asıl harekatı ÖSO'nun yaptığını söyledi.

"Suriye'nin bu saatten sonra bir toprak bütünlüğü olabilir mi?"  sorusuna Işık, şu yanıtı verdi:

"Olabilir, neden olmasın. Esed iktidarı bırakmayı kabul etse,  demokratik bir geçiş mekanizması oluşturulsa neden olmasın. Suriye niye bölünsün.  Bölünmeyi gerektirecek bir şey yok. Ülkelerin güçlerini birleştirmeyi  önemsedikleri bir dünyada bizim Ortadoğu'yu böle böle yönetmenin ne mantığı var.  Bu Türkiye'nin kabul ettiği bir şey değil. Suriye toprak bütünlüğünü demokratik  zemin içerisinde koruyabilir. Halkın iradesine saygı duyulan bir yönetim anlayışı  olduğu zaman Suriye fevkalade kendi birliğini bütünlüğünü koruyabilir. Bizim  Suriye'nin toprağında hiç gözümüz yok."

Türk askerinin Suriye'de kesinlikle kalıcı olmadığını vurgulayan Işık,  Fırat Kalkanı Harekatının hedeflerinin sınırdan DAEŞ'i temizlemek ve bölgeden  çıkmasını sağlamak, DAEŞ'ten sınıra gelen tehditleri ortadan kaldırmak, sınır  ötesinin gerisinden de DAEŞ'in Türkiye'yi tehdidinin önüne geçmek olduğunu  hatırlattı.

Türkiye'de 3 milyon insanın misafir olduğunu, 300 bine yakın da Suriye  sınırında her an Türkiye'ye geçme riski olanların bulunduğunu anlatan Işık,  buralarda bir güvenli bölge oluşturulmasıyla PYD'nin bölgede terör alanı  oluşturmasına, kantonların birleşmesine müsaade etmemenin de harekatın  amaçlarından olduğunu anlattı.

Işık, bu amaçlar gerçekleştiğinde Türk askerinin Suriye'de bulunmasını  gerektiren bir şey kalmayacağını söyledi.

"TÜRKİYE DAHA FAZLA TEHDİDE MUHATAP"

Işık, DAEŞ'in iki önemli bölgesinin Musul ve Rakka olduğunu, ABD  liderliğindeki koalisyonun da DAEŞ'e operasyon düşündüğü iki bölgenin bunlar  olduğunu anımsattı.

Türkiye'nin ABD'ye "bu operasyonlar yapılmalı" dediğini aktaran Işık,  herkesin ortak düşmanı olan DAEŞ'in oluşturduğu tehdit bakımından Türkiye'nin  Amerika'dan ve Avrupa'dan daha fazla tehdide muhatap olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin yüzlerce insanını DAEŞ teröründen dolayı kaybettiğini  anlatan Bakan Işık, örgütü buradan sökmenin herkesin öncelikli ve önemli görevi  olduğunu, ancak daha büyük problemlerin oluşmasına fırsat verilmemesi, mezhep ve  etnik savaşları başlatacak bir hareket tarzı benimsenmemesi gerektiğini belirtti.

 Işık, "Biz PYD ile gideriz, orayı temizleriz anlayışı"nın sakat ve  bunun daha büyük problemlerin fitilini ateşleyen bir anlayış olduğunu vurguladı.

Amerika'da başkanlık sistemi olduğu için kendi aralarındaki görüş  ayrılığı olduğunu ancak nihai kararı Başkanın verdiğini dile getiren Işık, bu  açıdan "Amerika'da ikircikli bir yapı var, Amerika karar alamıyor" gibi bir  algının doğru olmayacağını bildirdi.

"Kısa bir zamanda Rakka ve Musul operasyonunun başlayacağını  öngörüyoruz. Bir aydan daha kısa bir süre içerisinde" diyen Işık, ABD, PKK- PYD  unsurlarını kullanmadan bu harekatı yaparsa Türkiye'nin gereken her türlü desteği  vereceğini anlattı.

Fikri Işık, Musul'daki bir kargaşanın bölgenin tamamını etkileme riski  olduğunu da hatırlattı.

SAVUNMA ALANINDAKİ TEKNOLOJİK GELİŞMELER

"Türkiye'nin hava sistemini, sınırlarını koruyacak bir savunma modeli  geliştirilmesi düşünülüyor mu? Bu iller, bu tip saldırılara karşı nasıl  korunacak?" sorusun üzerine Bakan Işık, şöyle devam eti:

"DAEŞ'in kullandığı daha çok katyuşa füzeleri. Kısa menzilli ve  duyarsız mühimmat. Müdahale etmek çok kolay olmuyor. Operasyonlar başladığı zaman  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak hemen Genelkurmayla irtibata geçmiştik.  Bunu nasıl önleriz, diye çalışma yapmıştık. O zaman pek çok şeyi denedik, bunları  engellemekle ilgili. 2 gün önce arkadaşlar bilgi verdiler. Katyuşa füzelerini  etkisiz hale getirecek bir modeli laboratuvar ortamında başardık, dediler.  Katyuşa füzelerini etkisiz hale getirecek bir çalışmayı yaklaşık 1,5 yıldır  yapıyorduk. Yerli milli imkanlarla yapmaya başlamıştık. Laboratuvar ortamında  başarıyı sağladık. Şimdi saha testlerine hızlı bir şekilde başlayacağız."

"Füze kalkanından mı bahsediyorsunuz?" sorusuna Işık, bunun farklı bir  teknoloji olduğunu belirterek, "Katyuşayı havada yakalayıp, havada imha etmek. Bu  hafta başlamasını bekliyorum. Saha testleri yapılacak. Sahada deneyler yapılacak.  Katyuşa fırlatılacak, bu atılacak. Sonra havada imha edip etmediği  değerlendirilecek." dedi.

"Türkiye Suriye'ye girmekte geç mi kaldı?" sorusuna Işık, geç  kalındığı kanaatinde olduğunu, daha önce girilmesi gerektiğini dile getirdi.

Fırtına obüsleriyle sınır geçilmeden DAEŞ hedeflerinin vurulabildiğini  anlatan Bakan Işık, hassas güdüm kitinin de Fırat Kalkanı Harekatında  kullanıldığını, teknoloji ağırlıklı bombaların Türkiye'de imal edildiğini  söyledi.

Altay tankının prototipinin tamamlandığını, üretim aşamasına  gelindiğini, sözleşme ve ihale çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Işık,  elektronik harp konusunda iyi bir yerde olunduğunu ama eksiklikler bulunduğunu  anlattı.

Pakistan'la yapılan 350 milyon avro değerindeki anlaşmayla deniz  altıların modernizasyon projesini Türkiye'nin kazandığını anlatan Milli Savunma  Bakanı Fikri Işık, pek çok ülkeyle savunma sanayi alanında iş birliğinin  olduğunu, bunun gelişmesi için savunma sanayisinde özel sektörün rolünün  artırılması gerektiğini kaydetti.

Yorumlar