Brexit süreci mart ayında başlıyor

İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesinin Avrupa Birliği'nden resmen ayrılık sürecini başlatacak Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesinin gelecek yıl mart ayı sonuna kadar devreye sokulacağını açıkladı.

2016-10-02 1635 Okunma

 İngiltere Başbakanı Theresa  May, partisinin Birmingham şehrinde başlayacak yıllık kongresi öncesi  BBC'de yayınlanan "Andrew Marr" programına yaptığı açıklamada, 50. maddenin  devreye sokulmasının ardından AB ile yürütülecek müzakerelerle ilgili "İngiliz  halkı ve AB ile ilişkilerin geleceği için en iyi anlaşmaya varmak istiyorum."  dedi.

 

AB'den ayrılınca Birleşik Krallık'ın bağımsız bir ülke olacağını ancak  birlik ile iyi ilişkilerin sürdürülmesinin önemli olduğunu dile getiren May,  ülkesinin AB'den resmen ayrılık sürecini başlatacak Lizbon Anlaşması'nın 50.  maddesinin ne zaman devreye sokulacağına ilişkin soruya "50. maddeyi gelecek yıl  mart ayı bitmeden devreye sokacağız. Biz bunu bildirdikten sonra AB üyeleri  müzakere sürecine karar verecek." yanıtını verdi.

AB YASALARI İNGİLİZ YASALARINA ÇEVRİLECEK

İngiltere Başbakanı May ayrıca, ülkesindeki AB yasalarının yerine  İngiliz yasalarının konulmasını sağlayacak yasa tasarısı hazırlayacaklarını  açıkladı.

İptal Yasa Tasarısı isimli yeni yasa tasarısıyla, İngiltere'nin AB  üyeliğiyle kabul ettiği 1972 tarihliAvrupa Toplumları Yasasının feshedileceğini  belirten May, "Böylece Birleşik Krallık bağımsız bir ülke olacak ve kendi  yasalarını kendi düzenleyecek." dedi.

Yasa tasarısının, AB'den ayrıldıktan sonra daha yumuşak geçiş  sağlayacağını kaydeden May, "Avrupa yasaları, İngiliz yasalarına çevrilececek.  Daha sonra bu yasaları tartışacağız. Bu yasaları değiştirmeliyi miyiz? Yürülükte  tutmalı mıyız? bunlara parlamentoda karar vereceğiz." diye konuştu.

Birleşik Krallık'ta 23 Haziran'da yapılan AB referandumunda halkın  yüzde 52'si AB'den çıkış yönünde oy kullanmıştı. Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesi  AB üyesi ülkelerin birlikten çıkışını düzenliyor. 50. maddenin yürürlüğe  girmesinin ardından başlayacak müzakere süreciyle İngiltere'nin AB'den resmen  çıkmasının en az 2 yıl sürmesi öngörülüyor.

İptal Yasa Tasarısı ise 44 yıl önce İngiltere'nin AB'ye girişini  sağlayan Avrupa Toplumları Yasasının yerini alacak. AB üyeliğiyle ülkede  yürürlükte olan yasaların hepsi İngiliz yasasına çevrilecek. Yeni yasa tasarısı  gelecek yıl ilkbaharda parlamentoya sunulacak ancak ülke AB'den resmen ayrılmadan  önce yürürlüğe girmeyecek.

  

Yorumlar