Fransa iki gümrük kapısını kapatıyor

Fransa İsviçre sınırındaki iki gümrük kapısını bütçe kısıtlaması nedeniyle kapatacak.

2016-10-02 1670 Okunma

 Haftalık Le Point dergisine konuşan Fransa Gümrük Sendikaları (UNSA  Douanes) Başkanı Emmanuel Bogillot, Fransa'nın İsviçre sınırında bulunan Cluses  ve Annemasse kentlerindeki gümrük kapılarının 5 Ekim'de kapanacağını açıkladı.

 

Bogillot, gümrük kapılarının kapanmasının güvenlik zaafı  oluşturacağını belirterek, "Fransa, terörist grupların öncelikli hedefi haline  gelmişken idari yetkililer gümrük kapılarını bütçeyi gerekçe göstererek kapatmaya  devam ediyor." diye konuştu.

Fransa'nın İsviçre sınırı son zamanlarda güvenlik açısından önemli  risk taşıyan bölgeler arasında yer alıyor. Gümrük kapıları terörle mücadelenin  yanı sıra kara para aklama ve vergi kaçakçılığı gibi suçların da takibi için  kullanılıyor.

Bütçeden sorumlu Devlet Sekreteri Christian Eckert, 2016 yılı başında  yaptığı açıklamada, yaklaşık bin gümrük memurunun istihdam edileceğini ve gümrük  kapılarındaki teçhizatın yenilenmesi için 45 milyon avro ek bütçe ayrıldığını  duyurmuştu.

En son temmuz ayında bir kiliseye düzenlenen terör saldırısının  faillerinden Adel Kermiche'in daha önce Cenevre üzerinde İstanbul'a geçtiği  ortaya çıkmıştı. Saint-Etienne-du-Rouvray kentindeki kiliseye 26 Temmuz sabahı  ayin sırasında giren 2 saldırgan, 3'ü din adamı olmak üzere 5 kişiyi rehin  almıştı. Bir papazı öldüren, bir kişiyi ağır yaralayan 2 terörist, polis  tarafından vurularak öldürülmüştü. Saldırıyı terör örgütü DAEŞ üstlenmişti.

Yorumlar