Lozan siyaseti CHP’ye bir şey kazandırmaz

TBMM’de verilen yeni yasama yılı resepsiyonunda konuşan Başbakan Yıldırım, CHP lideri Kılıçdaroğlu için “Lozan üzerinden siyaset yapmak, Sayın Kılıçdaroğlu’na bir şey kazandırmaz. Fevkalade ayrıştırıcı bir dil kullandı. Bunu da tasvip etmek mümkün değil” ifadelerini kullandı

2016-10-02 1655 Okunma

 Yeni yasama yılının başlaması nedeniyle TBMM Başkanı İsmail Kahraman tarafından TBMM Tören Salonu’nda resepsiyon verildi. Resepsiyona Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile kuvvet komutanları, bakanlar, yüksek yargı başkanları katıldı. Resepsiyona, Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yanı sıra HDP’den de katılım olmadı. Salonda Atatürk’ün ve Erdoğan’ın büyük bir posterinin bulunması dikkati çekti. Resepsiyonda ilk kez müzik dinletisi ve Alkol servisi yapılmadı, Kahraman, “Anormal bir durum yok” dedi. Başbakan Yıldırım, resepsiyonda şunları söyledi:

 
 


İLK ETABINDA GERİ DÖNDÜK: Sevr mi Lozan mı gibi karşılaştırmalar anlamsızdır. Bu asil millet Sevr’i asla kabul etmemiştir. Lozan’dan önce Türk milletinin istiklal harbindeki kahramanlığını görmek lazım. Meşhur bir lafımız var. Cephede kazanırız, masada kaybederiz.
ATATÜRK DE BEĞENMEDİ: ‘Lozan zafer mi hezimet mi?’ Bu tartışma tarihçiler arasında o günden bugüne devam ediyor. Hatta o dönemde Meclis görüşmelerine açıp bakarsanız, Gazi Mustafa Kemal’in Lozan’da gelinen noktayı beğenmediğini, mutlu olmadığını ifade ettiği sözleri göreceksiniz. Örnek mi istiyorsunuz? Musul Kerkük, Misakı Milli sınırları içerisindeyken Lozan’da dışarıda kalmıştır. Boğazların, özel bir idare tarafından yönetilmesine razı olunmuştur. 
O DEFTERLER AÇILINCA: Lozan’ı ortaya koyup, onun üzerinden siyaset yapmak, Sayın Kılıçdaroğlu’na bir şey kazandırmaz. O defterler açılınca, üzüleceği çok şeyler göreceksiniz. Fevkalade ayrıştırıcı bir dil kullandı. Bunu da tasvip etmek mümkün değil. ‘Onlar Sevr, biz Lozan’, ‘Onlar hilafet, biz Cumhuriyet’ Bu söylemler yanlıştır. Yenikapı ruhunun artarak devam etmesi, milletimizin en fazla muhtaç olduğu şeydir. 
DAHA AĞIR FATURA: İkinci kalkışma iddiaları... Bunlar toplumda tedirginlik oluşturmaya yönelik, yine arkasında FETÖ ekibinin olduğu tezviratlardır. İtibar edilmemeli. Böyle bir çılgınlık yapmaya kalktıklarında 15 Temmuz’dan daha ağır fatura öderler. Bunu bilmeleri lazım.
BİTMEDEN MECLİSE GELECEK: OHAL vatandaşa değil. Meclise ve hükümete. Vatandaşa her şey olağan. Bakanlar Kurulu, (yarın) Cumhurbaşkanımızın başkanlığında yapılacak. Hükümet olarak da biz Meclise OHAL’in uzatılması için talepte bulunacağız. Günü gelmeden Meclise gelecek ki vakti geçmeden gerekli çalışmalar yapılsın.
Yıldırım, kabine revizyonu iddialarına ilişkin ise “İşler kesat herhalde yeni mevzular bulmaya çalışıyorsunuz. İşimize bakalım” dedi.
Kılıçdaroğlu 6 dakika kaldı
Yıldırım ile Kılıçdaroğlu ayrı bölümlerdeydi. İki lider karşılaşmadı. Kılıçdaroğlu, resepsiyonda yaklaşık 6 dakika kaldı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel “Kimse içki içmenin meraklısı değil ama burası Meclis Başkanı’nın kendi tercihlerine göre yönetebileceği bir yer değil” diyerek alkol yasağını eleştirdi.
Soylu: Tokmağı kafasına indiririz
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, memuriyetten ilişiği kesilenlerle ilgili mağduriyetlerin Bakanlar Kurulu’nda konuşulacağını belirterek, “’FETÖ mağdurları’ kavramı algısından, ihaneti gölgelemeye kimse kalkmasın” dedi. 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da ikinci kalkışma iddiaları konusunda, “Kim bu konuda kafasından bir şey geçiriyorsa tokmağı kafasına indiririz” dedi.

Yorumlar