Osmangazi Köprüsü`nün ücretide zirvede

Hizmete açılan Osmangazi Köprüsü, Katma Değer Vergisi'ndeki (KDV) 10 puanlık indirime rağmen kilometre başına dünyanın en pahalı geçiş ücretiyle taştırma yarattı.

2016-07-02 1498 Okunma

 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından önceki gün törenle hizmete açılan  Osmangazi Köprüsü, KDV indirimine rağmen kilometre başına 33 lira ile dünyanın belki de en pahalı geçiş ücretine sahip.

 
Geçiş ücreti olarak rekor Osmangazi'de olmasa da kilometre başına hesap yapıldığında en yakın rakibinden 2 kat pahalı.
GİDİŞ DE ÜCRETLİ DÖNÜŞ DE
 
35 dolar+KDV olan köprü geçiş ücreti, KDV indirimi ile birlikte 89 TL'ye düştü. Katma değer vergisi yüzde 18'den 8'e çekildi ancak köprü ücretine ilişkin tartışmalar bitmedi.
 
Köprü geçiş ücretinin yanı sıra otoyolda da kilometre başına 5 sent ücret alınacak. 89 TL'lik köprü ücreti, hem gidişte hem de dönüşte tahsil edilecek. Osmangazi Köprüsü'nün geçiş ücreti, dünyadaki benzerlerinden, hatta dünyadaki en uzun köprüden daha yüksek. Yetkililer, Osmangazi Köprüsü'ndeki yatırımın yeni olması nedeniyle ücretlerin yüksek olduğuna, benzer diğer köprülerin eski tarihlerde faaliyete geçtiğine dikkat çekti.
Yetkililer, köprünün, yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapıldığını ve bu yatırımın bedelinin de kullanıcılar tarafından ödenmesi gerektiğini ifade etti. 2.7 km uzunluğundaki Osmangazi Köprüsü'nden 89 TL'ye geçilecek. Kilometre başı geçiş ücreti 33 TL olacak.
 
 
 
 
2.4 km uzunluğundaki Fransa'nın Millau Viadunt Köprüsü'nün geçiş ücreti 23 TL. Bu köprünün kilometre başına geçiş ücreti 10 TL. Bu köprü, 2004 yılından beri faaliyette bulunuyor. Habertürk'ün haberine göre, Danimarka'daki Öresund Köprüsü 8 km uzunluğunda ve 145 TL geçiş ücretine sahip. 2000 yılında açılan köprünün kilometre başı geçiş ücreti ise 18 TL. Japonya'nın Akaish Köprüsü 3.9 km uzunluğunda kilometre başı ücret 17 TL. İngiltere'nin Severn Köprüsü 1.6 km uzunluğunda. Köprünün geçiş ücreti 25 TL. Kilometre başı ücret 16 TL.
 
 
 

EN UZUN KÖPRÜ EN DÜŞÜK ÜCRETİ ALIYOR
 
ABD'nin Verrazona Narrows'u ise 4.1 kilometre. 1964'ten beri hizmet veren köprüden geçmek için 46 TL ücret alınıyor. Bu da kilometre başına 11 TL anlamına geliyor. Benzer köprüler içinde en uzunu ise Kanada'da yer alıyor. Canfederation Köprüsü, 12.9 kilometre uzunluğunda ve 1997'de açıldı. Köprünün geçiş ücreti 103 TL. Kilometre başına ücret ise sadece 8 TL.
 
 
 
'Bayram sonuna kadar geçişler ücretsiz'
 
Erdoğan köprünün açılışında "İnşallah Osmangazi Köprüsü bayram sonuna kadar ücretsiz olarak halkımızın hizmetinde olacaktır ve ben girişimci firmalarımızın bu jesti, aynı zamanda, inşallah bu köprümüzün sadakası olarak hayırlı olacak diyorum." ifadelerini kullandı.
 
Osmangazi Köprüsü, 1 Temmuz Cuma gününden 11 Temmuz Pazartesi günü saat 07.00'ye kadar ücretsiz olacak.
 
 
39 ayda tamamlandı, 8 bin işçi çalıştı
 
30 Mart 2013'te Yalova Altınova Hersek şantiyesinde düzenlenen törenle temeli atıldıktan sonra yaklaşık 39 ayda tamamlanan köprü, 252 metre kule yüksekliğine, 35,93 metre tabliye genişliğine, bin 550 metre orta açıklığına ve 2 bin 682 metre uzunluğa sahip.
 
Dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada bulunan köprünün yapımında, 8 bin işçi çalıştı. Kuş türlerinin yaşadığı "Hersek Lagünü" için kavis verilen Osmangazi Köprüsü, bu özelliğiyle de tabiata ve biyolojik çeşitliliğe verilen önemi gösteren önemli yapılar arasında yer aldı.
 
İzmit Körfezi'nin gerdanlığı olarak nitelendirilen köprü, bölgedeki arsa ve konut fiyatlarını artırdı.
 
Osmangazi Köprüsü'nün açılmasıyla Kocaeli'nin Gebze ve Diloavası ilçelerindeki sanayi yükünün azalması bekleniyor. Köprünün temelinin atılmasının ardından Yalova'da yeni Organize Sanayi Bölgeleri kurulması için çalışmalar başlatıldı.
 
 
 
Körfez geçişi 6 dakikaya indi 
 
Toplam yatırım bedeli 9 milyar dolar olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan köprü sayesinde İzmit Körfezi 6 dakikada geçilebilecek. 
 
Yap-işlet-devret modeliyle yapılan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu (İzmit Körfez Geçişi ve bağlantı yolları dahil), 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 433 kilometre uzunluğunda olacak. İzmit Körfezi'nde otomobille mevcut yol kullanılarak 2 saate yakın süren güzergah, köprü sayesinde 6 dakikaya indi.
 

 
Arsa fiyatlarını artırdı
 
İzmit Körfezi'nin gerdanlığı olarak nitelendirilen köprü, bölgedeki arsa ve konut fiyatlarını artırdı.
 
Osmangazi Köprüsü'nün açılmasıyla Kocaeli'nin Gebze ve Diloavası ilçelerindeki sanayi yükünün azalması bekleniyor. Köprünün temelinin atılmasının ardından Yalova'da yeni Organize Sanayi Bölgeleri kurulması için çalışmalar başlatıldı.
Yorumlar