Ve Brexit beyazperdeyi vuracak.

İngiltere’nin AB’den çıkışı beyazperdeyi de vurdu.

2016-07-10 1946 Okunma

 İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının beklenmedik etkilerinden biri de beyazperdeye olacak. İngiliz film endüstrisinin Avrupalı kimliğini kaybetmesinin bir felaket olacağını belirten StudioCanal UK, CEO'su Danny Perkins "Ayrılma ile birlikte her şey daha kötüye gider. Alman veya Fransız TV'leri için hazırlanan yapımlar Avrupalı kimlik nedeniyle tutuluyor" dedi.

HER ŞEY % 15 ZAMLANACAK
Fransız StudioCanal'ın İngiltere'deki şirketi olarak 10'uncu yılını kutlayan firmanın CEO'su Perkins ayrıca "Şu anda ne almaya kalksanız yüzde 10-15 daha pahalıya gelecek artık. Ayrıca ne alana yatırım yapsak ve dağıtım yapsak bize geri dönüşü yüzde 15 daha az olacak" dedi. Ayrıca Avrupa'dan ayrıldıktan sonra İngiliz kültürüne de daha soğuk bakılacağı bu nedenle seyirci sayısında azalma olacağı tahmin ediliyor.

OFİS FİYATLARI %20 DÜŞTÜ
İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının ardından darbe alan bir diğer sektör de konut oldu. Birlik'ten ayrılma kararının alındığı referandumun ardından yatırımcılar emlak fonlarına koşarak paralarını çekmek istedi. Ayrıca ofis piyasasında fiyatlar şimdiden yüzde 20 düşmüş durumda. Brexit sonrası finans piyasalarında yaşanan darbenin bilançosu da çıkarılıyor. Referandumun ardından sterlin 31 yılın en düşük değerine geriledi. Ancak 1985'teki 1.05 dolar seviyelerine henüz var. Borsada kayıp ağırlıklı olarak bankacılık, madencilik hisselerinde. Bankacılık hisseleri referandumdan bu yana yüzde 11 düşüş yaşadı. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ise dün yayımlanan bir röportajında AB liderlerini hızlı davranmaya çağırarak etkinin azaltılması gerektiğini vurguladı. Schaeuble "Avrupa hızlı davranmalı çünkü acil cevap bekleyen sorular var. Göçmen krizi ve Güney Avrupa'daki genç işsizlik gibi" dedi.

BARIŞ ERGİN / Sabah

.

Yorumlar